دومین جایزه جهانی دوسالانه کتاب برگزیده نهج البلاغه برگزار می شود

این همایش برای شناسایی کتاب هایی است که طی سال های ۹۷ و ۹۸ با موضوع نهج البلاغه یا موضوعات مربوط به این کتاب به هر زبانی در ایران و سایر نقاط جهان به چاپ رسیده باشد. ۱۲۵ مرکز در جهان درباره نهج البلاغه تحقیق و پژوهش دارند یا کتاب هایی در این زمینه منتشر کرده اند و این حرکت فرهنگی به سازمان ملل نیز راه یافته است به گونه ای که عهدنامه مالک اشتر به عنوان یک سند پذیرفته شده است. کتاب نهج البلاغه دارای آثار اجتماعی است به گونه ای که روح شجاعت، ایثار، خدمتگزاری و عدالت را در افراد زنده می کند و توجه به این کتاب باعث تقویت روح عالی تربیتی در جامعه می شود.

آیت الله سید جمال الدین دین پرور روز یکشنبه در نشست خبری دومین دوره جایزه بین المللی دوسالانه نهج البلاغه گفتند: این همایش که با همکاری مراکز علمی و فرهنگی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه های علمیه، جامعه المصطفی برگزار می شود، برای شناسایی کتاب هایی است که طی سال های ۹۷ و ۹۸ با موضوع نهج البلاغه یا موضوعات مربوط به این کتاب به هر زبانی در ایران و سایر نقاط جهان به چاپ رسیده باشد.

وی افزودند: نامه نگاری هایی با ناشران، نویسندگان، کتابفروشان و مراکز علمی و فرهنگی صورت می گیرد تا چنانچه کتاب های منتشرشده با موضوع نهج البلاغه را به این بنیاد ارسال کنند،‌ در این همایش لحاظ شود. 

آیت ا... دین پرور ادامه دادند: اولین دوره این جایزه مربوط به کتاب های منتشر شده طی سال های ۹۲ تا ۹۶ بود و دو سال پیش حدود هزار کتاب با موضوع نهج البلاغه بررسی و معرفی شد.

ایشان افزودند : به برکت پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه با توجهی که حضرت امام خمینی (ره) در این زمینه داشتند، نهج البلاغه در مدار فرهنگی کشور وارد شد و سرآغاز یک حرکت عمومی و همگانی به این کتاب شکل گرفت. نهج البلاغه در حوزه و دانشگاه وارد شد و در موقعیت های مختلف باعث شد تا نهج البلاغه به عنوان یک رشته دانشگاهی مطرح شود و حتی در مقطع دکتری رشته ای به این کتاب اختصاص یافت و طلاب نیز در حوزه های علمیه به تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می پردازند و هر ساله تعداد زیادی داوطلب وارد این رشته می شوند.

ایشان افزودند : با تحقیقاتی که به عمل آمده ۱۲۵ مرکز در جهان درباره نهج البلاغه تحقیق و پژوهش دارند یا کتاب هایی در این زمینه منتشر کرده اند و این حرکت فرهنگی به سازمان ملل نیز راه یافته است به گونه ای که عهدنامه مالک اشتر به عنوان یک سند پذیرفته شده است. 

آیت ا... دین پرور از ضرورت بررسی کتاب های منتشر شده با موضوع نهج البلاغه سخن گفتند  و افزودند: از دو سال پیش برای شناسایی آثار منتشر شده اقدام کردیم و یکی از فواید این کار تشویق نویسندگانی است که در این زمینه فعالیت می کنند و همچنین دانشجویان و پژوهشگران به ویژه نسل جوان که علاقه مند به مطالعه هستند، می توانند بیش از گذشته با کتاب هایی مانند نهج البلاغه آشنا شوند. 

ایشان ادامه دادند: کتاب نهج البلاغه دارای آثار اجتماعی است به گونه ای که روح شجاعت، ایثار، خدمتگزاری و عدالت را در افراد زنده می کند و توجه به این کتاب باعث تقویت روح عالی تربیتی در جامعه می شود. 

ایشان  خواستار توجه بیشتر به کتاب نهج البلاغه در مدارس و دانشگاه ها از طریق برگزاری مسابقات کتابخوانی شدند  و گفتند : طرح تشکیل گروه های کتابخوانی در سراسر کشور یکی از برنامه های این بنیاد است و علاقه مندان می توانند با مراجعه بهپایگاه اطلاع رسانی بنیاد نهج البلاغهدر این مسابقات شرکت کنند.

۳ اسفند ۱۳۹۹ ۱۸:۱۶
تعداد بازدید : ۹۴۸
کد خبر : ۲۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید